mikrofiber bez bayiliği künefe franchise
Hacıalioğlu çiğ köfte
Dönerci Bayiliği

Solucan Gübresi Üretimi

Tarih: 07 Eylül 2017, 11:26 | Okunma :533671
hacialioğlu çiğköfte bayilik
Kırmızı Kaliforniya solucanları ile organik solucan gübresi üretimi aşamaları

solucan

Not: Yazıda belirtilen rakamlar iskuruyorum.com araştırması değildir. İligli firmalardan alınan bilgiler ve beyanlardır. Lütfen iş kurmadan önce kendi araştırmanızı yapınız.

Solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen, fakat bütçesi sınırlı olduğu için bir türlü cesaret edemeyen girişimciler için hazırlanmıştır. Şimdi, en düşük bütçe ile solucan gübresi nasıl üretilir açıklayalım.

Solucan gübresi nasıl üretilir

İhtiyacımız olan malzeme listesi;

—10.000 adet kırmızı Kaliforniya solucanı

Fiyatı: 1.000 TL (adet fiyatımız KDV dahil 0.10 TL)

— 1 adet, 1 tonluk IBC su tankı (üstünü kesip solucanlar içine bırakılacak, sayfanın altına doğru resimle gösterdim)

Fiyatı: 100-150 TL

— 3 aylık solucan maması, 540 kg =  fiyatı 75-100 TL

Eğer düz hesap olarak düşünürsek 10.000 solucan ile başlayacağımız solucan gübresi üretim projesi, 1.500 TL yatırım gerektiriyor.

Eğer büyük baş hayvan besliyorsanız solucan maması maliyetiniz çok daha az olacaktır. Büyük baş hayvan gübresini nasıl fermente edip kırmızı Kaliforniya solucanları için kompost hazırlayacağınızı sayfanın altında açıkladım.

Amacımız bir yıl içinde solucan sayısını 16 katına çıkartıp işi solucan gübresi üretim tesisikuracak kadar ilerletmek. Ben bu örnek projeyi, 10.000 solucan ile başladığımız varsayımı üzerine kuruyorum. Eğer siz daha hızlı ilerlemek istiyorsanız bu sayıyı katlayarak süreci hızlandırabilir ve maliyeti tekrar hesaplayabilirsiniz.

Şimdi, 12 aylık süreçte projenin nasıl bir şekil alacağına bir göz atalım;

Kırmızı Kaliforniya solucanları doğru beslenip nem ve ısı gibi değerler uygun düzeyde tutulduğu sürece, yılın dört mevsimi hız kesmeden üremeye devam ederler. Eğer besleme, ısı ve nem açısından her şey yolunda ise, 1 yılda 16 kat çoğalırlar.

Bizim elimizdeki canlılar safkan kızıl Kaliforniya olduğuna göre, eğer ortalama şartları sağlayabilirsek 1 yılda sayılarını 160 bin adet yapabiliriz.

Şimdi hesaplayalım;

Başlangıç:

10.000 adet solucan

1 adet su tankı

540 kg mama (kompost) (3 aylık)

Üç ay sonra elimizde olanlar:

20.000 adet solucan

270 kg solucan gübresi

Solucan sayımız 20.000 oldu ve 1 adet su tankı daha lazım. Artık iki tane üretim tankımız var. Ayrıca önümüzdeki üç ay için 1080 kg mama lazım.

Elde ettiğiniz solucan gübresini toptan olarak hiç beklemeden büyük vermikompost üreticilerine satabilirsiniz. Buna karşılık solucanlar için mama ve ihtiyaç duyacağınız yeni su tankını satın alabilirsiniz. Bu süreç sürekli böyle devam eder ve bu minik canlılar kendi masraflarınızı karşılar. Normalde elde edilen taze solucan humusu, 3 ay kendi haline dinlenmeye bırakılır. Bu süre dolduktan sonra humus, tarım alanlarında kullanılabilir solucan gübresine dönüşür. Fakat yasal olarak solucan gübresi satışı yapabilmek için gerekli izinleri alarak şirket kurmanız ve ürünleri paketlemeniz gerekir. Bu yüzden solucan gübresi üretim tesisi kurana kadar elde ettiğiniz solucan humusunu toptan satmak mantıklıdır.

Altı ay sonra elimizde olanlar:

40.000 adet solucan

540 kg solucan gübresi

Şimdi 2 tane su tankı ve sonraki 3 ay için 2160 kg mama lazım. Dört adet solucan besleme kasamız oldu.

Dokuz ay sonra:

80.000 adet solucan

1080 kg solucan gübresi

4 adet su tankı daha satın almamız lazım. 4320 kg mama gerekli. Sekiz adet solucan gübresi üretim kasamız oldu.

Bir yıl geçti:

160.000 adet safkan kırmızı Kaliforniya solucanımız var.

Elimizde 2160 kg kadar solucan gübresi var.

Artık bu saatten sonra su tankları bize yetmeyecektir. Artık üretimi en azından ayaklı kasalara taşımak gerek.

Eğer biraz bütçeniz varsa tam otomasyon sistemine geçmeseniz bile, ayaklı kasalarda üretime geçmeniz lazım. Eğer hiç sermayeniz yoksa yine çözümü var.

60.000 adet solucan tanesi 10 kuruştan 6.000 TL yapar.

2160 kg solucan gübresini hiç bekletmeden 2.000 TL’ye satabilirsiniz. Ham kıvamda olduğu için fiyat bu kadar düşüktür.

İlk yaptığınız 1.500 TL yatırımdan sonra elde ettiğiniz solucan gübresini satarak üretim masraflarını karşıladınız. Sadece 1.500 TL yatırım dışında hiç masraf yapmadan 1 yılda elinize 7.000 TL sermaye ve 100.000 adet solucan geçti.

7.000 TL ile rahatlıkla ihtiyacınız olan ayaklı üretim kasalarını, hatta daha fazlasını satın alabilirsiniz. Sonraki 1 yıl içinde elde edeceğiniz solucan gübresini hiç bekletmeden elden çıkartırsanız, sıfır masraf ile solucan sayınız 1 milyon 600 bin olur. Bu süreçten sonra artık kurumsal bir kimliğe bürünüp solucan gübrenizi kendiniz paketler ve satarsınız.

Yok, ben bu kadar beklemek istemiyorum diyorsanız;  ilk yılın sonunda 100 bin solucan ile üretim tesisi kurabilirsiniz. 100 bin solucan size aylık 900 kg gübre üretir. Her üç ayda bir solucan sayısı ve üretim kapasitesi ikiye katlanır.

Şimdi solucan gübresi üretim sürecini açıklayalım;

1 tonluk IBC su tankı

Ölçüler:

(u – g – y) 1.200 mm x 1.000 mm x 1.160 mm

Kaplayacağı alan: 1.20 cm kare

Nereden alınır?

Bunları genelde ambalaj veya plastik fabrikaları ya da hurda plastik işi yapanlardan temin edebilirsiniz. Plastik fabrikası derken üretimini yapan işletmeden bahsetmiyorum. Bizim amacımız ikinci el satın almak. Ambalaj fabrikaları bu tanklar içinde genelde etil asetat gibi uçucu kimyasal satın alırlar ve boşalınca hurda fiyatına satarlar. Satın altıktan sonra içini bol suyla iyice durulayın ki, kimyasal kalıntısı kalmasın.

Tankın üst tarafını dış kafese zarar vermeden düzgün bir biçimde kesiyoruz. Tank kafesin içinde kalacak, çünkü yerden yeksek olması gerekiyor. Kışın soğuk havalarda beton zemine temas etmesi ısı kaybına yol açar. Aynı şekilde yazın kompost sıcaklığını düşürmek için alttan hava sirkülasyonu olması lazım. Bunların bazıları kafessiz ve tahta palet üzerine monte edilmiş oluyor. Onlarda işinizi görecektir. Eğer tankın altında yerle teması kesecek olan bir şey yoksa üretim yapacağınız alana 2-3 tane paralel kalas koyarak yerle bağlantısını kesin.

Tankın en altına musluğu 2 cm geçecek kadar, iri çakıl, taş veya mermer parçaları döşemeniz lazım. Bunu, fazla nemin rahat bir şekilde aşağıya süzülmesi için yapıyoruz.

Hemen üstüne suyu kolayca geçirme yeteneği olan bez veya jüt (keten) çuval koyabilirsiniz. Önemli olan aşırı nemin kompost (mama)  içinde birikmesini engellemek. Alttaki musluğun altına bir kap koyarsanız fazla nem aşağı süzülür.

Bezden sonra tankın içine 5-7 cm kadar kompost (mama) ilave edin.

Şimdi solucanları içeriye bırakmanın zamanı geldi. Sırasıyla, iri çakıl, bez, mama ve solucanları tankın içine bırakıyoruz.

 Kırmızı Kaliforniya solucanı satın aldığınızda zaten size 1 hafta, 10 gün yetecek kadar mama ile birlikte gönderiyoruz. Aynen size geldikleri gibi mama ile birlikte solucanları besleme tankına bırakın. Ticari üretimde solucanlar için yatak hazırlamaya gerek yoktur.

Solucanları tankın içine bıraktıktan sonra üzerine 3-4 cm kadar mama ile ilave edin. Solucanlara asla yukarıdan baskı uygulamayın. Mamayı sakin bir şekilde, kabarık olacak biçimde güzelce üzerlerine yayın.

1 metre karelik alana 8000 solucan bırakılması öneriliyor.

Bizim alanımız 1,20 metre kare olduğuna göre 10.000 solucan uygundur.

Kırmızı Kaliforniya solucanları nasıl beslenir?

İnternetten biraz araştırma yaparsanız çevrenizde separetörden geçmiş ahır gübresi veya hazır solucan maması satışı yapan şirketler bulabilirsiniz. Eğer paranız varsa ihtiyacınız kadar satın alarak solucanları hazır mama ile besleyebilirsiniz.

Eğer seperatörden geçmiş hayvan gübresi kullanırsanız daha verimli ve kaliteli solucan gübresi üretirsiniz. Fakat böyle bir şansınız yoksa tabi ki doğal yollarla fermente ettiğiniz hayvan gübresini kompost hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Solucanları beslemek için nasıl kompost  hazırlanır?

Kullanılacak hammadde; taze büyük baş hayvan gübresidir.

Kompost yapımına uygun materyaller;

Çimen, ot

Ağaç yaprakları

Mısır sapı, yaprakları, koçan yaprakları veya öğütülmüş koçan

Buğday, arpa veya yulaf samanı

Talaş, kağıt, karton parçaları (kuşe kağıt olmaz),

Yonca

Fındık, fıstık, ay çekirdeği veya ceviz kabukları

Pamuk işleyen fabrikaların bitkisel kalıntıları

Ay çiçeği işleyen fabrikaların atıkları

Çay posası

Yumurta kabukları

Pancar yaprakları

Mutfak atıkları (sebze, meyve kalıntıları veya kabukları)

Bunlara daha pek çok örnek vermek mümkündür. Kısaca içerisinde, tuz, asit veya herhangi bir kimyasal olmayan bitkisel atıklar kompost yapımında işinize yarayacaktır. Bunların kuru katı olanları kahverengi sınıfına, taze olanları yeşil sınıfına giriyor. Besin değeri yüksek bir kompost hazırlamak için sadece yeşil değil kahverengi materyal de kullanmak gerekiyor.

Örnek;

Malzemeler

100 kg taze sığır dışkısı; beton zemin üzerine dökmeniz veya dökeceğiniz alana naylon sermemiz gerekir.  Böylece topraktan farklı cins solucanların veya zararlı böcek ve bakterilerin kompost içine karışması engellenir.

70 kg çay posası; herhangi bir kahvehane bir ayda yaklaşık olarak 150 kg çay posasını çöpe atar. Bu ülkede kahvehane olmayan bir bölge olması zaten imkansız olduğuna göre, çay posası besin değeri yüksek ve ulaşılması en kolay bitkisel atıktır.

Çevrenizde bulunan 3 tane kahvehaneye 2’şer tane büyük boy çöp kovası bırakın ve zaten çöpe atacakları çay posasını biriktirmelerini rica edin. 3 günde bir en az 50 kg çay posası elde etmiş olursunuz.

10 kg anız atığı; kırsal kesimde ikamet eden biri için ulaşılması en kolay bitkisel atıklardan biridir. Bunun yerine talaş, kuru yemiş kabukları, ağaç yaprakları veya herhangi bir kahverengi bitkisel atık kullanabilirsiniz. Bu atıklar çok iri olursa sıkıntı oluşturabilir. Bu yüzden parçalanmış olmaları gerekiyor.

Yumurta kabuğu; çevrenizde pasta börek satan tüm işletmeler her gün yüzlerce yumurta kabuğunu çöpe atıyor. Rica ederseniz emin olun çöpe atmak yerine sizin için bir kenarda toplayacaklardır. Bunları ufak parçalar haline gelene kadar ezin. Yumurta kabukları hem solucanların sağlığı hem de kompost kalitesi açısında önemlidir.

Eğer yeterince yumurta kabuğu bulamıyorsanız karışıma bir miktar ince kum veya toprak ilave etmeniz gerekiyor.

Bunların dışında yukarıda yazdığım veya unuttuğum bitkisel atıklardan elinizde ne varsa kompost içine dahil edebilirsiniz.

100 kg sığır dışkısı, 70 kg çay posası, 10 kg saman ve yumurta kabuklarını iyice karıştırın ve uzun bir yığın yapın. Şimdi, sinek ve böceklerden korumak için üzerini naylon branda ile örtün. Hava alması için belli bölgelerde delikler açın. Karıştırma işlemini 4 günde bir olmak şartıyla toplamda 8 defa yaptıktan sonra kompost solucanlara verilecek kıvama gelmiş olacak. Sıcak yaz aylarında karıştırma işlemi 4 günde bir olmak şartıyla 12 defa yapılır. Fermente olduğunu anlamanın en kolay yolu az bir miktar alıp solucanlara vermektir. Eğer saldırıyorlarsa işlem tamam demektir. Bu karışım ile elde edeceğiniz 180 kg kompost (mama) 10 bin adet solucana 1 ay yetecektir.

Kompost uzun bir yığın halinde olursa karıştırması daha kolay olur. Yapacağınız her karıştırma işleminde nem oranını kontrol edin. Eğer kuru ise karıştırırken aynı zamanda biraz nemlendirin. Karışımdan bir tutam avucunuza alın ve sıkın, eğer su çıkıyor ama damlamıyorsa nem oranı iyi demektir.

Ortalama 32 gün içinde kompost hazır duruma gelir. Zaten koyulaşan renginden bunu anlarsınız. Tamam, bu artık hazır deyip doğrudan bol kepçe vermeyin. Önce çok az bir miktar verin ki sorun olup olmadığını solucanlara zarar vermeden anlama şansınız olsun. Merak etmeyin solucanlar 1 gün aç kaldılar diye ölmezler. Hatta solucan gübresi üreticileri bazı dönemler kısa süreliğine solucanları aç bırakarak altta bıraktıkları mamayı tüketmelerini sağlarlar. Bunlar zamanla tecrübe ederek öğreneceğiniz konular. Kompost=mama. Aynı şeylerdir. Kompost miktarı solucan sayınıza göre 1 ay yetecek kadar yapılması uygundur.

Hazırlanan kompost solucanlara nasıl verilir?

Solucanlara verdiğiniz mama miktarı en fazla 10 cm olmalıdır. En ideal besleme şekli 7 cm, yani ortalama 4 parmaktır. Hazırladığınız mamayı sakin bir şekilde solucan besleme kasalarına ilave edin ve baskı uygulamadan kabarık kalmasını sağlayacak şekilde yüzeye yayın. Solucanlar mamayı tükettikçe taze besine ulaşmak için sürekli yüzeye doğru hareket ederler ve yüzeye yakın olan 10-15 cm’lik alanda yaşarlar. Besleme tankının içindeki nem oranı %80 olmalıdır. Tankın içinden bir miktar kompost alın ve avucunuzda sıkın, su çıkıyor ama damlamıyorsa  uygundur.

Solucan gübresi üretiminde hasat nasıl yapılır?

Sabit kasalarda yapılan üretimde en ideal hasat şekli delikli meyve kasaları kullanmaktır. Üretim kasaları tamamen solucan gübresi ile dolduktan sonra meyve kasalarını mama ile doldurun ve en üste bırakın. Solucanlar bir süre sonra kasaların içinde toplanacak ve onları yeni üretim tankına alacaksınız. Bundan sonraki süreç buraya kadar anlattıklarımızın tekrarıdır.

Aşırı sıcak ve soğuk havalarda ne tür önlemler alınabilir?

Solucanların yaşam alanındaki sıcaklık, yani kompost içindeki sıcaklık 21 derece olmalıdır. Eğer kompost sıcaklığı ortalama olarak bu dengede tutulursa sürekli üremeye ve gübre üretmeye devam ederler. Aşırı sıcaklarda kapalı alanda yeterli hava sirkülasyonu sağlanırsa kompost sıcaklığı 28 dereceyi aşmaz. Üretim yapacağınız alanda karşılıklı kapı yada pencere olması bu sirkülasyonu sağlayacaktır.

Kış aylarında tankın etrafını izole etmeniz gerekiyor. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok izolasyon malzemesi var. Bunları alamıyor olsanız bile eski battaniye ve üzerine naylon branda ile tankın yanlarını sarmanız lazım.

Aşırı soğuklarda içeriye bir adet ampul sarkıtın. Solucanlar zaten yüzeye yakın yaşadıkları için ampulün verdiği ısı onları ısıtacaktır. Su tankından kestiğiniz kısmı tekrar yerine koyun ve tankın kapağını açarak ampulü sarkıtın. Ampul içeri aldıktan sonra kablonun kenarlarını izale edin. Tabi ki oksijen girmesi için bir miktar aralık kalması gerekiyor.

Klasik ampul aşırı ışık verecek ve solucanları rahatsız edecektir. Bunun yerine 15-20 TL karşılığında seramik ısıtıcı ampul almanız gerekiyor. Bunlar daha çok tavuk çiftlikleri ve seralarda kullanılıyor. Aynı enerjiyi tüketiyor ama normal ampulden 3 kat daha fazla ısı veriyor. 50 W seramik ısıtıcı ampul bir üretim tankını rahatlıkla ısıtır.

Solucan Gübresi Kimlere Satılır

Aslında tüm bitkiler için kullanılabilir. Ciddi verim artışı yanında başta kök hastalıkları olmak üzere bitkileri savunma özelliğine sahiptir. Solucan gübresi daha çok sebze, meyve üreticileri ve seracılar tarafından tercih ediyor. Ayrıca fide üreticileri, peyzaj şirketleri, organik tarım yapan işletmeler tarafından yoğun talep görüyor.

 

bu yazı http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/ desteğiyle hazırlanmıştır.


 

07.09.2017 Tarihli Ekogübre Fatih Akpınar desteğiyle hazırlanan bölüm

Son zamanların revaçta olan işi, solucan gübresi üretimi düşük bütçeyle başlanabilecek bir iş olup, bu yazı bu işe girmek isteyen girişimcilerin akıllarına takılan başlıca soruları cevaplamak için hazırlanmıştır.

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi, çok sayıda simbiyotik ve asimbiyotik bakteri, asimbiyotik mikroorganizmalardan azoto bakteri (azor fiksasyonu yapan bakteri) ve mikoriza mantarı içermektedir. Bu mikroorganizmaların toprak içerisinde bulunan fakat bitki tarafından bünyesine alınamayan besin maddelerini parçalayarak bitki tarafından alınabilir forma dönüştürdüğü belgelenmiştir.Kırmızı Kaliforniya Solıucanlarına (Eisenia Foetida) verilen yemin(büyükbaş hayvan gübresi) solucanlar tarafından tamamen tüketilerek saf solucan dışkısı elde edilir ve bu ürüne solucan gübresi denilmektedir.

Solucan Gübresi Üretimi Karlı Bir İş midir?

Bu sorunun cevabını aşağıda başlıklar halinde belirttiğimiz faktörler çerçevesinde inceleyelim.

-Solucan Sayısı

Yatırıma göre geri dönüş hesabı yapabilmek için en temel parametremiz solucan sayısıdır. Solucanlar uygun koşullarda sayı olarak 3 ayda iki katına çıkabildiklerinden başlangıç sayısı yatırımın geri dönüşünü etkileyecektir. Örneğin 100.000 solucanla başlayan bir üretici bir sene sonunda 1.6 milyon solucan sayısına ulaşabilecekken 200.000 adet solucanla başlayan üretici aynı sürede 3.2 milyon solucan sayısına ulaşabilecektir. Ticari anlamda kayda değer miktarda solucan gübresi üretebilmek için bir kaç milyon adete ulaşmak gerekir. Bu nedenle biz mümkünse en az 200.000 adetle başlanılmasını tavsiye ediyoruz.

-Gübre Üretimi

Hesaplamamıza devam edersek, 1 milyon kırmızı kaliforniya solucanı ayda 5 ton yem(ton fiyatı yaklaşık 70 tl) tüketir ve bu tüketim sonucu 1,5-2,5 ton arası miktarda solucan gübresi(ton fiyatı yaklaşık 3000Tl) üretir. Bu gübre 2 ay nemini %20’ye düşürmek amacıyla bekletilir ve artık paketlemeye, kullanıma ve satışa hazır hale gelir. İşte bu 1 milyon seviyesinden itibaren başlayan bu üretim döngüsü ile ayda 1,5-2,5 ton solucan gübresi sağlanabilirken, tesis kapasitesi uygunsa 3 ay sonra solucan sayısı katlandığından ayda 3-5 ton arası solucan gübresi üretimi sağlanabilecektir. Ve bu döngü aynı şekilde tesis kapasitesine göre devam edecektir. Çoğu zaman talep büyük üreticilerden geldiği için stoklayıp toptan satma şeklinde satış gerçekleşmektedir. O nedenle işe girerken bu gelir döngüsünü işe girer girmez her ay gübre satılacak şeklinde düşünmeden sabırlı olmanız gerekmektedir.

-Solucan Türü

Eğer aldığınız solucan türü Eisenia fetida (kırmızı kaliforniya solucanı) değilse hem solucan sayısı hem de elde edilecek solucan gübresi noktasında yukarıda zikredilen rakamlara ulaşamayacaksınız. Bu nedenle doğru ırk ile başlamamak üreticilerin karşılaştığı sıkıntıların ve hayal kırıklıklarının temel nedenlerinden biridir.

-Ciro

Doğru ırk ve uygun koşullar altında üretime başladınız ve 1 milyon seviyesine ulaştınız. Solucan gübresi 2-4 tl arası pazar bulabildiğinden bir milyon adet seviyesine ulaştıktan sonra ilk ay ortalama 6 bin tl bir ciro elde edebileceksiniz. Solucan sayısının iki katına çıkacağından bir sonraki 3 ay için bu ciro aylık 12 bin tl civarında gerçekleşecektir. Bu seviyeler işçiliğini bizzat yapabileceğiniz seviyeler olduğundan yer size ait değilse kira, elektrik ve su giderleri gibi temel giderler düştükten sonra bu cironun ¾’ünün rahatlıkla kar olarak kaldığını göreceksiniz.

-Girişimci

Yatırımın karlı olup olmadığını belirleyecek en önemli faktör girişimcinin işe olan saygısı ve sahiplenişidir. Bu işi ne denli profesyonel yapmaya çabalar ve ne denli doğru adımlar atarak ilerlerse o denli fark oluşturacak ve mesafe kat edecektir. Dolayısıyla siz de sektördeki başarı hikayelerinden birine imza atabilirsiniz. Ancak eğer bu işe girecekseniz her şeyden önce bir canlı yetiştirdiğinizi unutmadan özen göstermeniz gerekmektedir.

-Fayda Maliyet Oranı

İktisat bilimine göre bir yatırım planlaması yapılırken fayda maliyet oranı (FMO) hesaplaması yapılır. Bulunan değer 1’in üzerinde olması halinde yatırım yapılabilir sonucuna varılır. Değer ne kadar yüksekse yatırım da o denli karlı bir yatırımdır. 2014te yapılan araştırmalar FMO değerini küçük ölçekte 1.73; orta ölçekte 1.85; büyük ölçekte ise 2.0 olarak belirtmektedir. Bu da işin oldukça yatırım yapılabilir düzeyde olduğunu göstermektedir.Kimyasal Gübre Üreticileri Solucan Gübresi Hakkında Ne Düşünüyor? Solucan Gübresini Nereye Satabilirim?

Solucan gübresi bilindikçe ve yayıldıkça talep noktasında arza nazaran oldukça fazla artış gerçekleşmektedir. Çünkü artık kimyasal gübre ile kıyaslanmadan sadece organik gübre olduğu (yüksek verimli ve toprağı zenginleştirici bir organik gübre olduğu) için dahi talep oluşmaktadır. Zira kimyasal gübre ile organik gübre arasındaki tercih sağlıksız yaşam ile sağlıklı yaşam arasındaki tercihle eşdeğerdir. Organik ürün üretiyorum diyen üreticinin kimyasal gübre ve ilaç kullanması yasal olarak mümkün değildir. Oysa Türkiye’deki talep organik yaşama doğru evrilmektedir ve üreticilerin bu değişime ayak uydurması gerekmektedir. Örneğin çiğ süt üretimi UHT üretimi pazara hakim olmasına rağmen talebin evrilmesi neticesinde her geçen gün artmaktadır. Hatta Bakanlık yaşanan bu talep nedeniyle yakın zamanda çiğ süt üretimine standart getiren tebliği yayımlamıştır. İşte organik sebze ve organik meyveyi tercih eden kitle de yine UHTlere rağmen çiğ sütü tercih eden ve uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda yoğurdu evde yapmaya başlayan aynı kitledir. Yani organik beslenme talebi kanser dahil her türlü hastalık riskini azaltıp sağlıklı yaşamak isteyen herkesin talebidir ve en doğal hakkıdır.

Hangi çiftçiye sorulursa sorulsun imkan olsa kimyasal gübreyi mi organik gübreyi mi tercih edersiniz diye kesinlikle organik gübre diyecektir. Ancak verim kaygısı yaşayan çiftçiler tüm zararlarını bilmesine rağmen bugüne kadar organik ürün üretimine (büyük ölçüde) yönelmediler. Bunun en büyük sebebi mevcut organik gübrelerin verimi gerçekten de ciddi anlamda düşürdüğü ve daha fazla sulama ihtiyacı gerektirdiğidir. Ancak artık su tutma kapasitesini artıran ve yüksek verim sağlayan organik solucan gübresi bu kaygıları gidermeye talip olup batıdan transferle tarım gündemine girdiğinden beri kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin en büyük kimyasal gübresi üreticilerinden Toros Gübrenin sahibi Murat Girgin dahi kendisinin yaptırdığı çalışmalar sonucu 15 kg solucan gübresinin 1 römork sığır gübresine eşit olduğunu beyan etmektedir. Ulusal basına yansıyan haberlere internetten rahatlıkla erişebilirsiniz..

Size iddialı bir tavsiye olarak gelebilir ama biz örnek olarak akıllı telefon üretimine geçemeyen ve asla yıkılmaz denilen telefon üreticilerinin sektörden nasıl silindiğini iyi araştırmanızı önermekteyiz.

Öte yandan her ne kadar sayıları binleri bulan girişimci kırmızı kaliforniya solucanı alıp irili ufaklı tesislerde solucan yetiştirmeye başladıysa da solucan gübresi; gübre sektörünün büyüklüğü, devletin kimyasal gübre kullanımını terk etme doğrultusunda adımlar atması ve böylesine yüksek değerli organik gübre açığının fazla olması nedeniyle pazarlama sorunu yaşanmayan uzun süre de yaşanmayacak bir üründür. Tavsiyemiz kendi pazarınızı oluşturabilek adına ilk yıl içinde ürettiğiniz solucan gübresini numune olarak ücretsiz şekilde çiftçilere ve özellikle seralara vermek ve memnuniyetleri sonrasında taleplerine göre üretip stokladığınız solucan gübresini bir seferde yüksek tonajla satmaktır. Makale yazarı : Fatih AKPINAR: 0 555 489 63 05 tarafından iskuruyorum.com için derlenmiştir.

Not: Yorumlarda gözlemlediğimiz "ben bu işi yapıyorum bu işe başlamak isteyenler bana cep telefonumdan ulaşsın" tarzında solucan gübresi satışına yönelik yorumlar onaylanmamaktadır.

Bayilik Bölümü Sonuçları
     • Mis Gübre Bayilik  

      Firmamız 2017 yılı Şubat ayından bu yana hizmet vermekte olup 6 ayda kendi bünyesinde 5 kat büyüme sağlamıştır . Bu hızlı büyümenin neticesi olarak 2...        • 86 yorum yazılmış.
         • yorum resim

          EN İYİ YORUM BİOCLUB TÜRKİYE TARAFINDAN YAPILDI. YORUMU İYİ OKUYUP ANALİZ ETMEK GEREKİR. 1 SENEDİR BU İŞİ ARAŞTIRIYORUM VE GERÇEKTEN ANALİZ RAPORLARINDA DEĞERLERİ YÜKSEK ÇIKAN GÜBRE HER ZAMAN ALICISINI BULUR BUNDAN ŞÜPHENİZ OLMASIN..

         • yorum resim

          merhaba ben cıfcılık yapıyorum aynı zaman da solucan gubresıde uretmek ıstıyorum egıtım sart ama egıtımı nereden alabılırız bır sırket var semıner adı altında cok para ıstıyor yardımcı olursanız sevınırım.

         • yorum resim

          Sevgili Murat Çalık;
          Sorunuza biz cevap verelim istedik. Ülkemizde yeni bir sektör olan solucan gübresi üreticiliği yaparak çok iyi bir konuma gelenler de var ancak bunu yapamayıp vazgeçenler de... İşin püf noktası işi standartlarına uygun şekilde yapmaktır. Eğer sadece internetten veya solucancılardan öğrendiklerinizle yapmaya kalkarsanız, alacağınız bilgiler eksik ve yanlış olduğu için bu işi sürdürmeniz mümkün olmaz. İnternetten öğrenilerek meslek sahibi olunmaz, her işin detayları püf noktaları vardır ki bunun için de ya yıllarınızı verip tecrübe sahibi olmalısınız ya da eğitim almalısınız. Bakanlığın standartlarından bihaber binlerce üretici şansa bir şeyler üretiyor ama bir analiz yapıyorsunuz solucan gübresi niteliklerine uygun değil. Böyle bir üreticinin büyüyerek ilerlemesi mümkün mü? Şu an Türkiye'de bir kaliteli solucan gübresi sıkıntısı var çünkü bakanlığın standartlarına göre üretim yapan çok az sayıda firma var ki zaten bunlar da mal yetiştiremiyorlar, çünkü aranan gübreyi onlar üretiyorlar. Kısacası işi gerektiği gibi yapmanız durumunda bu güzel fırsatı değerlendirir alır başınızı gidersiniz ama gerektiği gibi yapmazsanız siz de binlerce kişi gibi hayal kırıklığı ve ırkı bozulmuş solucanlar ile kalırsınız ortada. Yatırım yapmadan evvel lütfen profesyonel firmalardan destek ve eğitim alınız. Ucuz solucan alacağım diye amatörler ile çalışarak amatör olmayın. Solucancıları değil profesyonel gübre üreticilerini tercih ederek siz de onlar gibi ilerleyin.

          Sevgilerle
          .

         • yorum resim

          Bu isi 15 20 gundur arastiriyorum bayagi bilgi sahibi oldum. Yapanlarla konustum yapip vazgecenlerle konustum.yapanlar tadi yok diyor .konyada bir tanidigim baslamis yap tutar diyor. Olur diyen var olmaz diyen var burdaki metni okudum yorumlari okudum herkez soru soruyor ama cevap veren yok .acikliga kavusmasi gereken cok sey var . tabiki ugrasirsan caba gosterirsen sabir edersen olacaktir ama koru korunede girmek ne kadar dogrudur. Uretim yapilir gubre uretilir calisilir cabalanir onda sikinti yok da en cok kafama takilar bu isin pazarlamasi .anladigim kadariyla cokta kolay degil. 2 tl 3 tl diyen var . o paralara satamazsin diyen var.pazarindan emin olabilsem direk girecem bu ise ama biraz daha arastirma gerekiyor heralde.ayrica ulkeye katkisida su goturmez bir gercek .faydamiz olacaksa ulkenin verimine ne mutlu bize
          .

         • yorum resim

          Herkese merhaba, isi okudum supet yorumlara baktim hayalkirikligi. Yahu cogu kisi calismadan emek vermeden hizli para kazanma pesinde. Tabi ki para kazandiracak is yapmak isteriz. Bazi yorumlar cok acimasiz olmus, ise bi niyet edin emek verin rizik mutlaka gelir doye dusunuyorum. Kisa surede triyon kazanmak derdindeyseniz zaten toprak isinde olmaz o! Golge etmeyin insanlarin sevkini de kirmayin lutfen. Tesekkurler ve herkese basarilar..

         • yorum resim

          Selam arkadaşlar ben bu işe başlayalı 2 yıl oldu yorumları okuyorum bazı arkadaş lar celişkiye düşmüş bilgi geldi bende bu işe girmeden cok araştırma yaptım görüşmediğim kimse kalmadı Allah razı olsun yardımcı olanda vardı olmayanda 20 bin solucanlar başladık 2 yıl sonunda hayrı sayılır seviyeye ulaştık bu iki yıl İcin de hem solucan da sattık gübreler imiz de sattık sadece sizlere şunu tavsiye edeyim solucan alırken cinsine dikkat edin cok önemli bu işini layıkıyla yapmayan cok güvendiğiniz kişilerden alın Allah bereket versin güzel kazancı var sonuca fazla zahmeti yok ama sizlere tavsiyem az Bi rakamla başlayın cünkü üremeleri hızlı başkalarına fazla para vermeye gerek yok.

         • yorum resim

          Ben bu ise 3 yil once girmeyi planliyodum aslinda bi arkadasla beraber ben girmedim.o girdi suanda 180 bimliralik satis yapti bu isler kismet bence.

         • yorum resim

          Çok güzel bir araştırma ellerinize sağlık yalnız bir şey dikkatimi çekti..bir yerde1 ayda 1 milyon solucan 1.5-2.5 ton gübre üretir denilmiş başka bir yerde ise 1 ayda 1milyon solucan 900 kg gübre uretir denilmiş. Acaba ben mi yanlış anladim.

         • yorum resim

          Ben çiftçi olsam aptal mıyım, alırım 3-5 bin solucan kendime yetecek gübremi kendim üretirim bitti. Gübreyi üretip satmak çok zor o yüzden herkes solucan üretip satma peşinde..

         • yorum resim

          İşe girmeyi isteyen herkesin ortak kaygısı pazarlama işi olduğunu görüyorum.
          Arkadaşlar bu işe girmek isteyenler az bir yatırımla para kazanmak isteyen emek vermekten kaçınmayan insanlar.
          Parası çok olan ve işçilik yapmak istemeyen kişiler bu işe girmez.
          Pazarlama konusunda büyük firmalara satılabildiği doğru ancak kar oranı çok düşük olacaktır. Kendiniz pazarlamayı öğrenmelisiniz.
          Bunun için tarım yapan kişilere ulaşmanın yolları bulunmalı ve bu kişilere uygulama-avantajlar konusunda bilgi verilmeli. Peki alıcıya nasıl ulaşabilirsiniz. Bahçe için gübre kullanacak kişiler belki internette kuracağınız sayfalarınızdan size ulaşabilir ama siz onları internetten bulup ulaşırsanız müşteri kazanmanız daha mümkün oluyor zira biz 2 yıldır bu yolla satış yapan bir firmayız.
          Tarımcılara ise bizzat giderek görüşmeniz gerektiği kanaatindeyim. gidip görüşüp ve tanıtımınızı yapmalısınız. Bu yöntemde verim %20' yi geçiyor. Yani 10 görüşmeden 2 si sizden büyük ya da küçük alımlar yapıyor.
          En önemlisi tüm görüştüğünüz kişileri (olumlu-olumsuz) kesinlikle kaydedin ve o kişilere yaptıkları işe göre belirli aralıklarda ulaşın ki çevresine sizden bahsetsin ve ilerideki gübre ihtiyaçlarını da sizden temin etsin.

          Özet olarak az parayla girilen bir iş olduğunu, bu nedenle çok emek vermeniz gerektiğini (gerek üretimde gerek pazarlamada) bilmek gerekir.
          Bu düşünceyle 2 yılı aşkın süredir ana işlerimize ek iş olarak bu işi yapıyoruz ve bin şükür her şey yolunda.
          .

         • yorum resim

          Yıllardır duyduğum ve iş kurmayı düşündüğüm bu konuda bilgi sahibi oldum. Şartlarım müsait olduğunda başlamayı düşünüyorum..

         • yorum resim

          Herkes yorum yapıyor olumlu yorumlar illaki solucan satmak isteyen kişilerdir, asıl mesele bizim gibi ufaktan girip yada girmek isteyen kişilerin aklındaki sorular, benim bulunmuş olduğum memlekette çok fazla tarım arazisi var ama kimse solucan gübresi almaz kime satacagiz bu gübreyi miller yazmış yok seraci yok fideci memlekette ki bütün seraları toplasan ne kadar kullanacak, gübre elimizde kalırsa ne yapacağız fiyatlar öyle yazıldığı gibi pat satılmıyor bu sayfanın başında bile 20 tane şirket solucan satacak adam arıyor, biriside gübre alınır diye yazmamış helal süt emmis bir insan evladı gerçekten güzel bir yorum yazsinki bizde girelim gerçekten kazanılır mı bu işten birsey.

         • yorum resim

          her şey cok güzel anlatılmış ürettiklerimizi kimlere satacaz bunu direk alan firmalar varmı.

         • yorum resim

          50.000 solocanla basladim .birsenede 200bin oldu.ama 10bin tl zarar ettim.girmeyin bu ise.bunlar solocan tacirleri.

         • yorum resim

          Kimseyi kandırmayın ! 10dönüm tarlam var domates yetiştiriyorum solucan gübresinin kilosuna 80 kuruştan fazla veremem siz 2 ila 4 tl den pazar bulur diyorsunuz bu yanlış, şuanda kimyevi gübre ile birlikte solucan gübresinide kullanıyorum gayette iyi gidiyor..

         • yorum resim

          makul mantıklı olurdiye düşünüyorum.

         • yorum resim

          bu işin tutacağından dolayı hiç kuşkum yok fakat önemli olan ürettiğiniz solucan gübresinin nasıl pazarlamasının yapılacağı..

         • yorum resim

          yazınızı okudum evet güzel bir iş duyuyoruz ancak hesaplarda insanları yanıltmayın lütfenŞöyle ki sizin yazınıza göre bir hesap yapacak olursak
          100bin solucanla başladık 1 sene sonunda 1,6milyon solucana ulaştık.hadi ölen eden oldu 1 milyon solucanım var.
          1milyon solucan aylık 5 ton yıllık 60 ton yem yedi.(60 x tonu(70 tl den) 4200 tl )
          1 milyon solucan aylık 1,5-2,5 ton gübre üretir.(yıllık 2,5 den hesaplasak 30 ton gübre yapar tonu 3000tl den 90.000 Tl)
          bu hesaplara göre benim yıllık karım 4/3 demişsiniz 43bin tl hadi düz hesap 40 bin olsun)
          şimdi asıl soruya geliyorum
          1milyon solucanı satsam sizin alış hesabına göre tanesi 0.10 krş
          ben piyasayı alt üst etsem 0,05 krş dan bile versem 50.000 tl yapıyor 5bin yem 5 bin elk.su.vb diyelim 40.000 tl kar bunu senelik 10 kat artıyor solucan dersek 24 ayın sonunda 400bin yapar 36 ayın sonunda 4milyon yapar 48 ayın sonuda 40 milyon yapar 400 milyon 4 milyar 40 milyar diye gider yani 10 sene sonra bill gates oluyorsun :).

         • yorum resim

          her Şehirde üreticiler Kooperatifleşmeli,tanıtım ve pazarlaması tekelden yapılmalı bence.
          Hala Vermikompost faydalarını,alınacak neticenin getirilerini bimeyenler var.

         • yorum resim

          Bu anlatımların tek sebebi solucan satmak. Yıllardır zirai ilaç gübre sektöründeyim bu işi yapıp adam akıllı satabilen veya para kazanan görmedim. Ege bolgesindeyim çalıştığım firmanın iyi bir satış ağı var ve işlerin operasyonel maliyetlerini iyi biliyorum. Öyle yaptım biri gelip tonla alacak milyarlar kazanacağım hikayelerine kanmayın..

         • yorum resim

          Uzun zamandır bu işi araştırıyorum. Şunu anladım; gübre satarak para kazanılmıyor. Herkes solucan satmaya çalışıyor. Ayrıca üretim yapmak isteyenlerde de (buna bende dahilim) ürettikleri gübreyi nasıl, kime ve ne kadar ücret karşılığında satacağını bilmiyor. Hal böyle olunca da daha işe başlamadan endişeler başlıyor. Ben sanırım bir süre daha takipte kalacağım. Bu konularda fikri, bilgisi, tecrübesi olan varsa bizimle de paylaşsın lütfen..

         • yorum resim

          Ben bu isi balikesir altinolukta yapmayi dusunuyorum havasi uygunmudur.birde sicaklik dengesini ayarlamak icin klima kullanilirmi.

         • yorum resim

          bu iş zevklib bir işe benziyor yapsak kime satarız pazar payı nasıl bunlar insanı düsündürüyor.

         • yorum resim

          Kırsal bir ilçede yaşıyorum, Mama temininde sorun yaşamayacağım ki buna taze hayvan gübresi dahil. Pazarlama işin en kolay kısmı. Ufaktan başlayıp işe hakim olmak gerek. Tam olarak işi çözünce büyük oynamak gerek..

         • yorum resim

          Ben çalışma hayatımda binlerce ton kimyevi gübre sattım.Topraklarımız çoraklaşıyor. bu toprağın yeniden kazanılması 500 yıl istiyor. Kimyasal gübrelerin içinde büyük oranda kireç taşı bulunmaktadır..

         • yorum resim

          Ben çalışma hayatımda binlerce ton kimyevi gübre sattım.Topraklarımız çoraklaşıyor. bu toprağın yeniden kazanılması 500 yıl istiyor. Kimyasal gübrelerin içinde büyük oranda kireç taşı bulunmaktadır..

         • yorum resim

          Bandirmada gormustum cok sasirmistim kucuk biyerle basladilar gecen gordum baya isi buyutmusler karli bi is galiba.

         • yorum resim

          merhaba 500 milyon solucanla girmeyi düşünüyorum . aylık getirisi ne olur. bide 10 bin metre kare depo yeterli olur mu?.

         • yorum resim

          herşey çok güzel anlatılmış daa 3 tl kilo fiyatı gerçeğe uymuyor. 1 tl ye satanlar enayimi oluyor ki daha fazla fiyata satan yok. kilogram başına da 20 kuruş getirisi var arkadaşlar. herkes yazmış zaten sabır sabır sabır diye.

         • yorum resim

          Bu gübrenin kullanımının yaygınlaşması için muhakkak bir birlik kurulmalı ve devletin bunu teşviklerle özendirmesi lazım.

         • yorum resim

          Kompost hazırlamak için kullanılan hayvan gübresi beklemiş gübremi yoksa yeni ahırdan çıkarılmış gübremi olmalı.

         • yorum resim

          Merhaba arkadaşlar ,
          Konya'da bu işi ufak çaplı yapmayı düşünüyorum , başlangıç İçin solucanların koyulması gereken en uygun materyal nedir ? Su tankı mı veya başka öneriniz var mı ?
          Cevap Veren herkese teşekkürler...

         • yorum resim

          herşey burada anlatıldığı kadar kolaydeğil, bu kadar kolay da neden bu kadar firma bu işi kendi yapıp paraya para demiyor. inanmayın, kanmayın.

         • yorum resim

          Herşeyi anladimda birseyi anlamadim. Mesela 1.2 mt lik alana 8000 solucan koymak gerekiyor. Biz bukadar solucani nasil saycaz, solucan sayma makinasi varmi.

         • yorum resim

          bu sogulcan ispartada olurmu isparta iklimi olurmu bide ispartada kislari soguk oluyor soguga dayanirmi bilgi vere bilirmisiniz ispartada bu isi yapan varmi.

         • yorum resim

          Selam arkadaşlar bende bu solucan işine merak saldım. İstanbul da öğreticiler varmı. Yardımcı olur mu. Hürmetler..

         • yorum resim

          merhaba 1 milyon solucan ile bu işe girsem işin para kazanma süresi ne kadar olur ve gübreyi direk alan firmalar var mı?.

         • yorum resim

          Arkadaşlar ben bu işe girecem yalnız bunun pazarlaması yada alan firmalar varmı bilgisi olan yqzabilirmi.

         • yorum resim

          Hayırlı işler arkadaşlar biz bu işe 5 ay önce başlamıştık işe başlamadan önce cok araştırma yapmıştık sağ olsun bazıları bilgi verdi bazıları vermek istemedi. 20 000 bin solucan alarak işe başladık 28 07 2017 tarihi itibariyle ilk ürünlerimizi aldık ve solucan sayımımızı yaptık ALLAH A şükürler oldun 95 000 civarına ulaşmış olduk 1 tona yakın gübre cıkardık ve kg 3 tl den satışını yaptık bu işle uğraşmak isteyen arkadaşlar her zaman arayabilir biz başlarken bilgi vermek isteyen cok olmamıştı belki sizde bu olaydan nasillenirsiniz bi duanız bizede yeter inanın arkadaşlar maliyet hedabı yaptık herşey dahil 0.20 kuruş. kg başı maliyeti var gerisi kar.

         • yorum resim

          Emekliliğimiz de eşimle birlikte (2018) İzmir civarında bu işi yapmak istiyoruz. 100.000 ad. solucanla başlamak için gerekl sermayemiz mevcut. Ancak uygun koşullarda yer arayışımız devam ediyor. Teknik destek ve yer   konusunda önerisi olacak işletme/kişilerin desteğini rica ediyoruz.
          Saygılarımla...

         • yorum resim

          gaziantepten bu işe baslamak istiyoruz. arastırma yapıldı pazarıda gayet iyi, bi kaç firmada var bu işi yapan ama öncelik para degil zaman ve emek gerek diye düşünüyorum.

         • yorum resim

          13 bin metre kare bir arazim var icinde su ve elektirik mevcut burda sera kurmayi düşünüyorum ve ilaveten solucan ve gubresi üretmek istiyorum misal 2 bin metre kare sera 50.000 de solucan yapsam basarabilirmiyim.

         • yorum resim

          Bende sogulcan işine başladım arkadaşlar Allah yar ve yardımcımız olsun.

         • yorum resim

          Aslinda ben bu isi yapmak uzak uzak digilim ve karar verdim yakin bi surecte baslamayi dusunuyorum..

         • yorum resim

          cok ilgimi cekti arastiriyorum.muhtemelen yapacagim.

         • yorum resim

          Merhaba bu işi yapmak istiyorum ama aklıma bi bi iki soru var 1. Doğal ortamda yağmur ve güneşte kalmış hayvan göbresi solucan için mama olurmu? 2. Sorum İstanbul'da yaşıyorum şuan gazla bi sermayem yok burda evin deposu var 10 solucan kadar alsam burda sadece solucan sayısını artırmak istesem olurmu yani amacım burda sadece solucan sayısını artırıp belli bi solucanım olsun ondan sonra kırsal kesimde normal üretim yapmak istiyorum. Teşekkürler.

         • yorum resim

          Merhaba Abilerim ,kardeslerim bizim nigdede buyuk bir ambarimiz var burda bu isi yapabilirmiyim lutfen yardimci olun.

         • yorum resim

          Gerçekten başarılı bir açıklama, kapalı alanımızın olması gerek bunu anladım galiba.
          Bunun dışında söylediğiniz gibi bu iş bu kadar basit olmamalı ortalama kar marjını da detaylandırmanızı rica ediyorum. Yine de teşekkür ederiz emeğiniz için..

         • yorum resim

          madem bu kadar kolay para kazanılıyor kolay solucan ürüyor kolay gübre üretiliyor peki bu gübreler neden fiyatı düşmüyor belkide düşecek ?.

         • yorum resim

          Arkadaslar gitti gidiyorda solucan gubresi var 20 kg 39tl siz 1500tl harcayacaksiniz 3 ay sonra solucan 2 ye katlanacak urettigin gubre 300kg bike degil yani 150 tl kar bumu yani olay hadi bu degil diyorsaniz peki 20kg 39 tlye varken neden sizden alsinlar ki kilosu daha fazlaysa cvp lutfen mantiksiz geldi bu mevzu.

         • yorum resim

          Merhabalar,Manisa-Turgutluda bu işe başladık şuanda 3 milyon kapasiteli ufak bi isletmemiz mevcut yakın zamanda 1 tona yakın gübremiz oldu çevremizdeki çiftçi ve yakın bölgedeki bir işletmeye satış yaptık memnun kalindi,bir dahaki gübre de analiz değerleri yapılıp satış yapılacak o zaman sizlerede bilgi veririm belki çalışma firsatimiz olur iyi günler herkese iyi çalışmalar ….

         • yorum resim

          Sakarya'da bu işi yapabilen gerçekten para kazanabilen arkadaşlar var mı merak ediyorum 200m2 boş depom var burda bunu gerçekleştirmek istiyorum fakat emin olamıyorum bilgi verirseniz gerçekten çok makbule geçer..

         • yorum resim

          Benim Sakarya da 500 mkare kapalı 500 mkare kapatabilecegim alanım var. Mama hazırlığı için de uygun metaryellerin bo ve ucuza bulunacagi lokasyondayim. Sermaye koyacak bu işi ortak yapacak arkadaşlar ile gorusebilirim. İlhan akça 05415343057.

         • yorum resim

          antakya hatay çevresınde bu işi yapan varmı iklim nasıl olmalı.

         • yorum resim

          Merhaba
          Biz 2 ortak izmirde bu işi yapmak istiyoruz. Ancak ilk sorunumuz arazi bulamıyoruz. Yapan arkadaşlar ilk nerde başladılar üretime. Depo kiralasak onu da bulamıyoruz. 2.sorum bu işi yapan arkadaişlar ayda ne kadar kazanıyorsunuZ?.

         • yorum resim

          Merhaba,

          konuyu çok araştırdım, 2-3 üretici ile görüştüm yerlerinde, onlara paylaşımları için teşekkür ederim.
          İstanbul Kurtköy bölgesinde ile 10.000 KK Solucanı ile başlamak düşüncesindeyim elektriği olan kiralık yer arıyorum.
          inşallah başarılı oluruz bizde :)
          .

         • yorum resim

          Solucan gübresi organik yaşamın olmazsa olmaz girdilerinden bir tanesi oluyor. Hep birlikte solucan gübresi üretelim geleceğimizi kurtaralım..

         • yorum resim

          solucan gübresi ülkemizin topraklarının geleceğini kurtaracak bir projedir. herkesin bu işi küçük yada büyük bir şekilde yapmasını öneriyorum. Kaybedecek bir şey yok kalitesi ispatlanmış bir gübreden bahsediyoruz..

         • yorum resim

          Merhaba arkadaşlar.. biz de bu işe 4 arkadaş girdik ilk başlangıç yeri olarak aydın ilini tercih ettik yaklaşık bi yılı geçti 100000 solucan aldık.. solucan sayımız 1 buçuk milyonu geçti üretecek arkadaşlara yardımcı olabiliriz istediğiniz zaman 0553 216 89 59 numarasından ulaşabilirsiniz...

         • yorum resim

          Bende 100.000 solucanla başladım bu işe bi yıl falan oluyo başlangıç yeri uygun koşullar olan Aydın olsun dedik ısı koşulları gayet elverişli olduğu için gayet büyük oranda ürediler tükettikleri mamaya oranla milyonun üzerine çıktı sayıları.. ısı konusunu soran arkadaşa cevap vereyim 0 C altında üreme ya da yeme tamamen durup kış uykusuna yatıyorlar ölme olmuyo ama gübre üretme de üreme de olmuyor. Uygun sıcaklıklar 15-20 C arası. İlgilenen arkadaşlar ulaşabilirler elimden geldiğince destek veririm.. 0553 216 89 59.

         • yorum resim

          az semaye ,ile kurulan ve de piyasada ihtiyaç duyulan bir iş üstelik de alıcısı hazır bir iş.

         • yorum resim

          Bu iş şu aşamada rahatlıkla yapılabilecek bir iş. Çok fazla yorulmadan ailenin de desteğiyle yapılabileceğine inanıyorum..

         • yorum resim

          şimdi sorum şu bu solucanların bulundugu ortam kaç derece ısıya ihtiyacı var
          ikinci mama olmadaN Günlük hayvan gübresi ile bu iş oluyormu
          üçün cüsü bu solucanların hastalan ma ve telef olmaları na hangi etkenler yol açar fare ve gelincik bunları yermi güneş görmeleri gereklimi.

         • yorum resim

          bu üretim kayseride olurmu solucanlar soguktan etkilenirmi gübreyi ayda bir satacagım bir firma varmı maddi getiri nasıl olur.

         • yorum resim

          Arkadaşlar sorun pazarlama diyorsunuz ama en basiti pazarı bulmak yapacağınız tek şey şu bir yıl boyunca çıkan gübreyi hibe edeceksiniz çiftçiye ve bir yılın sonunda gübre yetistiremiceksiniz.cunku şuan bu işi yapan kimsenin elinde gübre bulamazsınız..m.

         • yorum resim

          biz bursa da bu işe başladık 20000 adet solucan alarak devam ediyoruz bu işle uğraşan üreticilerle cok görüştük allah a şükür iyi gidiyor bilgi isteyenler yardımcı oluruz 0536 211 8762.

         • yorum resim

          merhaba bu işi Osmaniye Ve Adana cevresinde yapan birileri var mı ?.

         • yorum resim

          Sayın yetkili iş konusu mükemmel,az bir sermaye ile yapıla bilir bir iş kolu,ben bunun üretiminden ziyade üretilen,paketlenen ürünleri pazarlamak isterim,üretn ve toptan pazarlayan,bir firma var mı sizin böyle bir durumunuz var mı telefon yazar mısınız...

         • yorum resim

          Bu işe girmek isteyen herkesin ortak sorusu ürün pazarlaması ve tanıtımı konusunda oluyor.
          Burada solucan aldığınız yerler ilk yıllık gübrenizi almayı garanti eder. Bu çok zor bir şey değil ama zaten ilk hasatlar tanıtım için ücretsiz ya da sembolik fiyatlara tanıtım amacıyla dağıtılmalı. Solucan aldığınız yere vermek doğru değil zaten piyasadan düşük fiyata alırlar unutmayın.
          Asıl konu bu işe gönül verip kişisel olarak pazarlamayı ve tanıtımını iyi yapacak duruma gelmek. Kimyasal gübre bile onca zararına rağmen pazarlanabiliyorsa bu solucan gübresinden korkmayın derim. Zaten devlet ufak ufak hamleler yapmaya başlıyor iyice işin önü açılacak bence.
          Konu hakkında daha detaylı bilgi için al atabilirsiniz..

         • yorum resim

          merhaba ben solucan gübresi üretimini ordu da yapmak istiyorum hammadde açısından sıkıntımız yok ancak pazarlama konusunda yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.

         • yorum resim

          Ben kısa vadede yeterli parayı bulursam yüzbin solucanla başlamayı düşünüyorum Ankara'da. Pazarlayamadığımız gübreleri sizler satın alıyormusunuz , İzmir bölgesinde bir firma beraber çalıştığı üreticilerden fazla üretimleri satın alıyor yada satılmasına vesile oluyormuş. Biz üretmekten çok pazarlamayı daha çok düşünenlerdeniz..

         • yorum resim

          Hayırlı işler. Farzedelim 10000 solucanla başladım solucanlarım çoğalınca yerim dar olduğundan sizin bana verdiğiniz fiattan daha aşağı (ticaret yapiyorsunuz elbette kar payiniz olacak) geriye alirmisiniz. Biz bu çırağı olduğumuzdan gübreyi hemen pazarlayamayaciz. Siz gubremizi alirmisiniz.

         • yorum resim

          Güzel bir iş topraklarimizin geleceği açisindan iyi olur ama benim kafama takılan solucanlara verilen mama atik gida bu gidalar(çay,karton,gübre,yumurta kabuğu vs) zaten kimysal gübreyle yetişdirilıyor yanı biz solucanlarin kimyasalı bozulmasın?.

         • yorum resim

          Merhaba ben İzmir de solucan gübresi ile ilgili bilgiler araştırıyorum 10000 ile bir başlangıç yapmak istiyorum başlamanın zamani varmi fiyat ta ve odemede yardımcı oluyormusunuz selamlar.

         • yorum resim

          6 aydır Ankara'da eşimle gübre ve solucan üretimi yapıyoruz. Ankara'nın ayazında yapıldığına göre hemen her yerde yapılabilir diye düşünüyorum.
          Ama unutulmaması gereken önemli bir şey var, işin mantığı kolay yapılmayacak bir şey yok ama emek vermekten fiziksel çalışmaktan çekinmeyeceksiniz. Sermayesi düşük işçiliği fazla unutmayın. Diğer yandan da dünya için faydalı bir iş yapmanın elini toprağa sürmenin keyfi var tabi, bu da üstünüzden yorgunluğu alıyor :)
          .

         • yorum resim

          bu işi çok yapmak istiyorum.ama cesaret ve güven lazım.

         • yorum resim

          merhaba sayın yetkili
          bu iş her il de yapılırmı. asgari ne kadar kapalı alan gerekiyor.yerleşim yeri dışındamı yapmak lazım. daha detaylı bilgi sahibi olmak için tesisinizi görme imkanı varmı..anahtar teslim tesis kuruyormusunuz. bu işi ciddi ciddi düşünüyorum.
          kolay gelsin
          selamlar
          .

         • yorum resim

          güzel bir uğraş.

         • yorum resim

          MAMA FİYATLARI DEDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL. 50 KİLO 75 LİRA DİYOR
          .

         • yorum resim

          İş ilgimi çekiyor başlasam yapabilirmiyim diye düşünüyorum....Olur gibi....

         • yorum resim

          bu işe 3 ay kadar oldu adana'da başladım gayet memnunum zevkli uğraşıran bir iş herkese tavsiye ederim.

         • yorum resim

          Aylık 6 bin tl kar etmek için nekadar solcan almalıyım   bu işi kurmak için maliyeti nekar ve gideri nekadar olacaktır bilgi verirseniz sevinirim.

         • yorum resim

          Ortalama aylık 5 bin TL kar elde edebilmek için ne kadar solucan almaliyim ,ne kadar mama ve ne kadar alt yapı harcaması yapmaliyim birde kaç metre kare alana ihtiyaç olur ..ortalama rakamlar nedir ben bu işi yapmayı düşünebilirim.

         • yorum resim

          Artık zehirlediniz toprakları iyileştirmek ve ondan sağlıklı verim almak zamanıdır.

         • yorum resim

          bu işe erken başlayanlar parsayı toplar topraklarımız bıtmıs durumda genel verılere gore umarımkı gereklı talep olusur bu ıse gonul verenler cogalır ve topragımızı verımlı hale sokarız bu ısı en kısa zamanda falıyete sokmayı dusunuyorum bu gubrenın toprak ıcın faydası tartısılmaz bu ıse devlet suanda gereklı sag duyuyu gostermemekte eger devletınde katkısı gelırse emınımkı bu sektorde yer alan kım varsa ıhya olcaktır benı dusunduren tek sorun topraklar gereklı verımlılıye ulastıgında bu ıse gerek duyulmayacak ama sunu tum samımıyetımle soyleyebılırımkı butun topraklarımız verımlı hale gelsınde bu ıse ıhtıyac duyulmasın parasından daha cok bence bu konuya deyınmelıyıız bu ıse atılanlar bır nevı doktor saglıkcıdır benım gozumde arkadaslar basarılarınızın devamını dılerım.

         • yorum resim

          ben bu işi beyendim aslinda bir süre kursunada gittim ama her şey kağıt üzerinde rahahat gerçek sahada çetin . ben bu işi yaparım ama o zaman ki müşterisi ola. babek iran-tebriz
          .

         En iyi iş fikirleri listesi için tıklayın..

         Bu iş fikri için 34 oy verilmiş 5 üzerinden ortalama puanı 4.41

         Sizin de web portalımızda yayınlanmasını istediğiniz iş fikriniz varsa iletişim bölümündeki formu kullanarak bize yollayabilirsiniz.

         Bu iş fikri hakkında ne düşünüyorsunuz ?

         Oyla ! Bu iş Fikri Tutar Mı ?         Oyunuz yorumuzla birlikte kaydedilcektir lütfen yorum eklemeyi unutmayınız


         Ad / Soyad

         Email

         Yorumunuz

         Yılın ilk ayı ? (oc..) lütfen aşağıdaki alana yazınız.         İlginizi çekebilir ?

         Taze kahveye ulaşmak isteyen müşterilerin evlerine yada ofislerine taze kahve dağıtımı yap

         Özel bebek tulumu satışı üzerine iş fikri.

         Güneş enerjisi teknolojisi odaklı iş fikri

         Ciğerci Dükkanı açmak üzerine iş fikrini değerlendiriyoruz. Ciğerci açmak istiyorum diyenl

         Ödül kazanmış 2014 model iş fikirleri.

 • helal çiğköfte bayilik
 • sosyete çiğ köfte bayilik
 • kokoş bujiteri bayilik
 • bujiteri bayiliği
Dönerci bayilik toptan baklava
oba döner bayiliği

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi