mikrofiber bez bayiliği
waffle bayiliği
iş fikirleri 2023
ice berry franchise

Sermayesiz İş Kurmak

Haber Anasayfa > İş Fikirleri

Sermayesiz iş kurmak isteyen girişimcilere konu hakkında görüşlerimizi içeren makalemiz sermayesiz iş nasıl kurulur

Bu yazımızda param olmadan nasıl iş kurabilirimiş kurmak istiyorum ama param yok diyen girişimcilere bakış açısı oluşturması için konuyu mercek altına alacağız.

Öncelikle bilgi ve emeğin de bir sermaye olduğunu hedefin az parayla yada parasız iş kurmak olduğunu belirtmeliyiz

 

Bayilik alarak sermayesiz iş kurmak

Hangi bayilik veren firmalar size ücretsiz bayilik verebilir ? bunu bulmak için bayilik veren firmanın yöneticisinin yerine kendinizi koyun neden tanımadığınız birine firmanızın ismini kullanma hakkını üstelik ücretsiz verirsiniz ?

Örneğin bir çiğ köfte firmasının "sende ışık gördüm firma olarak normalde senin ödeyeceğin 10 bin tl yi biz ödeyelin sen çalıştıkça bize ödersin" demesi imkansıza yakın bir ihtimal ama bir yazılım firmasının bayisi olursanız kobilere bunu pazarlamak için için sadece yol masrafınız olur. Bu mantığı kavrıyarak web sitemizin ürün satış bayiliği veren firmalar bölümünü inceleyebilirsiniz.

Bilgi ve iş gücünüzü kullaranak sermayesiz iş kurmak

Bu kısımda sizlere örnek olması için sermaye gerektirmeyen işlerden bahsedeceğiz. Aşağıda bahsedceğimiz konularda İsmek gibi kurslarda bir eğitim bulursanız kaçırmayın.

  • İnternet içerik üretciliği yapmak: İnternet siteleri içeriğe ihtiyaç duyarlar bilginiz olduğu konularda gerek metin gerekse video içerik üreterek internet sitelerine bu içerikleri satabilirsiniz. 
  • Kobilerin sosyal medya hesaplarını yönetmek: instagram facebook gibi mecralarda büyük satış potansiyeli olmasına rağmen bu platformu kullanmayan işletmelerin sosyal medya hesaplarını yönetimini yapabilirsiniz.
  • Yazılım geliştirmek: İşletmeler için özel yazılımlar geliştirmek başarılır bir iş fikri olabilir.
  • Web site tasarımı : İnsanlar aradığı bir ürünü bulmak için intert üzerinden arama yapıyor burada olmayan firma büyük bir satış pontasiyelini kaçırıyor demektir web tasarım bilginizi arttırarak bu konuda hizmet verebilirsiniz.
  • Çevirmenlik
  • Vergi ve Sgk danışmanlığı
  • Fotoğraf satmak: Fotoğraf çekme hobinizi kazanca dönüştürebilirsiniz ücretli fotoğraf satış sitelerine yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotolar yükleyerek bu konuda hityiacı olan işletmelere yada internet sitelerine satış yapabilirsiniz.
  • Temizlik servisi: ufak bir sermaye ile koltuk yıkama gibi hizmetleri verebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekler ışık tutması amacıyla verildi az da olsa bildiğiniz işi yada aynı işi yapan bir yakınınızdan destek alabileceğiniz bir işi  tercih etmenizde fayda var.

Sermayem yok ama yatırım gerektiren süper bir iş fikrim var

Bir iş fikri geliştirdiniz fakat ciddi bir yatırım gerektiriyor benim de sermayem yok diyorsanız fikriniz çöpe gitmesin "Melek Yatırımcılık" kavramını araştırınız. Melek yatırımcılara bir araya gelerek bir işe 500 bin tl yatırmak yerine(rakam örnektir) 5 işe 100 er bin tl yatırarak risklerini dağtıyorlar. Melek yatırımcılara iş fikrinizi bir iş planı olarak sunmanız gerekli.

@iskuruyorum 2019

teknolog