mikrofiber bez bayiliği
bujiteri bayilik
dastini bebe market bayiliği

Bayilik nedir ?

Haber Anasayfa > Bilgi Bankası

Bayilik nedir, Bayilik vermek ne demek? firmalar neden bayilik vermek ister ? girişimciler neden bayilik almak ister sorularının cevaplarını arıyoruz.

Bayilik nedir ? : Bayilik temel anlamda ana firmanın bir malın yada hizmetin şatışı için başka bir firma yada bireye yetki vermesidir.

Bayilik anlaşması yapılırken tüm şartlar belirlenir, sözleşmelerde genelde bayilik anlaşmasının iptali için cezai maddeler bulunur.

Bayilik vermek ne demek?

Bayilik vermek demek : Bir firmanın bilgi birikimi ve marka bilinirliği ile satışını yaptığı hizmet ve malları başka bir firmaya kullanması için yetki vermesidir. Güncel bir örnek vermek gerekirse marka çiğ köfteciler tüm şubelerinde aynı tabela aynı ürün ile hizmet vermektedirler. Girişimci firmanın ürün tedarik hizmetinden, dekorasyonundan, marka bilinirliğinden faydalanır.

Bayilik Sistemi Nedir ? Nasıl İşler ?

Bayilik sistemi bir firmanın ürün yada hizmetlerini diğer firmalara yetki vererek daha çok noktaya ulaştırmasıdır. Ana firmadan bayilik talebinde bulunulur , firma ile yüzyüze görüşme gerçekleştirilir şartlarda anlaşma sağlanırsa bayilik sözleşmesi imzalanır. Bayi satış yapmaya başlar

Bayilik nasıl alınır

Bayilik almak için önce iş yapacağınız sektör belirlenir, daha sonra aklınızdaki markaların bayilik şartlarını araştırmanız gerekmekte web sitemizin bayilik veren firmalar dizini size araştırmanızda yardımcı olacaktır. Daha sonra ilgilendiğiniz firmaların bayilik şartlarını karşılaştırın mümkünse firmalar ile yüzyüze görüşün bayilik şartları size uygun olan firma anlaşıp yeni işinizi kurabilirsiniz.

Girişimciler neden bayilik almak ister ?

Bir iş yerini sıfırdan başlayarak kurmak zahmetlidir, tecrübe ve zaman ister marka tescili, dekorasyonun belirlenmesi, en önemlisi ürün tedariği yada üretimi bunun sonunda markalaşma süreci bulunmakta tüm bu uzun yolları geçmektesense markanın bilirliğinden ve tecrübesinden faydalanmak için girişimciler bayilik almayı tercih ederler.   Girişimciler denenmiş,başarısı kanıtlanmış markaları tercih eder.

Bayilik veren Türk markları oldukça çoğaldı. AVM lerdeki markaların  büyük çoğunluğu Türk markalarından oluşmaktadır.

Firmalar neden bayilik vermek ister ?

Gerek ekonomik gerekse operasyonel nedenlerle firmaların tüm böglerde etkin olması zordur. Firmalar bu handikapını bayilik vererek giderir

Tali / Alt Bayilik Nedir ? 

Ana firmadan bayilik alan bir firmanın kendi oluşturduğu bayiliklerdir.  Örneğin büyük bir firma tüm bölgeler ile kendisi ilgilenmek istemeyebilir fabrikası Konya'da ise marmara bölgesi için bir ana bayi anlaşması yapabilir, marmara bölgesinden bayilik almak isteyen firmalar bu marmara ana bayisinden alt / tali bayilik alır.

Bayilik Başvurusu Nedir ?

Bayilik alınmak isteyen firmaya yapılan ilk başvurudur, bazı firmalar web sitesinden formlar aracılığı ile, bazı firmalar telefon ile, bazı firmalar ise yüzyüze başvuru kabul etmekte. 

Franchisingin Bayilik ve Acentelikten Farkı Nedir


teknolog