mikrofiber bez bayiliği
bujiteri bayilik
dastini bebe market bayiliği

Bayilik İle Franchise Arasındaki Farklar

Haber Anasayfa > Bilgi Bankası

Bayilik ile franchise arasındaki farklar nelerdir günümüzdeki sık sık bir birine karıştırılan iki kavram aynı mı ? cevabı yazımızda.

Günümüzde iş kurmak için tercih edilen iki önemli yöntem bayilik ve franchise dır. Eskiden franchise sektörü bu kadar gelişmiş değil alınınan tüm temsilcilikler bayilik olarak biliniyordu yabancı markaların franchising sistemiyle ülkemizde iş yapmaya başlamasıyla birlikte yerli markalarda da franchising sistemi oluşmaya başladı.

Franchise ile bayilik arasındaki farklar nelerdir ?

-Bayilikte bir ürün ana firmadan temin edilip satılır örneğin kendi markanızla kurduğunuz şarkuteriniz var ve peynir için x peynir markasıyla anlaştınız zeytin içinde y firması ile anlaştınız, bir çok farklı marka ürünü aynı anda satabilirsiniz. Franchise da ise ana firmanın sattığı ürünler dışında ürünler satamazsınız.

- Franchise sistemlerinde tüm şubeler standart tabela, dekorasyona sahiptir, bayilikle böyle bir zorunluluk yoktur.

- Franchise sistemlerinde marka sizden giriş bedeli olarak isim hakkı bedeli talep edebilir, bayilikte ise belirli bir ilk ürün kotası bulunabilir.

- Franchise sistemlerinde cironuzdan pay talebi söz konusu olabilir, bayilik sistemlerinde bu yoktur.

- Fracnhise sistemlerinde ortak reklam katılım bedeli söz konusu olabilir bayilik sitemlerinde yoktur.

- Bayiler franchiselara göre daha serbesttirler franchise işletmeleri sıkı bir franchise sözleşmesi ile denetim altındadır.

- Bayilikte  personel eğitimi zorunlu değilken franchise veren bir çok firma personel eğitiminizi verir.

- Franchise firmalar size bilgi birikimini satar her şey önceden planlanmıştır, bayilikte ise firma istediği ölçüde size bilgi birikiminden yararlandırır kendi pazarlama planınızı geliştirmeniz gerekebiir.

iskuruyorum.com @ 2020

teknolog